Заняття з першокласниками

Заняття № 1 Тема. Ось і школа, ось і клас. Він давно чекає нас
Мета: 
•        познайомити  дітей  зі школою, учбовим класом,
•        розпочати знайомство з правилами поведінки в школі;
•        розвивати мовленнєву компетентність дитини, логічне мислення;
•        виховувати бажання ходити до школи, навчатися.
Обладнання: малюнки воріт, казкових героїв: Кота в чоботях, Лисички, Білочки, Зайчика, Ведмедика, Мальвіни, Буратіно, Веселого Олівця
Хід заняття
І.Підготовча частина
1. Органайзер
    - Добрий день, діти!
Продзвенів і стих дзвінок. Починається урок.
Всі за парти тихо всілись
І на мене подивились.
2. Мотивація
До уроку всі готові?
Вирушаємо в дорогу.
Візьмемо ми цей девіз:      «Будь уважним, не лінись!»
ІІ. Основна частина
1.  Вступна бесіда
- Озирніться навколо. Це незвичайна кімната.  Це - учбовий клас. У ньому діти отримують знання, навчаються писати, читати, рахувати.
Але що це ми бачимо? Тут якісь ворота. Вони зачинені. Що ж за ними? Ви бажаєте дізнатись?
- Ворота розкриються тоді, коли ми дамо правильні відповіді на запитання:
- Як називається країна, у якій ми живемо?
- А чи знаєте ви українську мову?
- А хто зможе розповісти віршик українською мовою?
- Ось ворота  й  розкрилися.  Кого ж ми бачимо? Нас зустрічають    казкові  герої. Назвіть  їх. Як їх назвати одним словом?
- Вони навчаються в лісовій школі й сьогодні прийшли в клас, щоб привітати вас і розповісти, чого навчають у школі.
 ( Звучить грамзапис « Чого вчаться в школі »)
2. Дидактична  гра «Розпізнай клас»
-А ось до нас поспішає ще один казковий герой. Здогадайтеся, хто він.
Він сміливий і веселий,
Дружить з ним П'єро, Мальвіна,
Шкода, що не любить школу
Дерев'яний... (Буратіно).
 -У школі є багато кімнат, які називаються класами. Подивіться уважно на малюнки й допоможіть Буратіно визначити, на якому з них зображено клас, а на якому - звичайну кімнату. Чому? (Додаток 1)
Порівняйте наш клас із малюнком. Що ще є в нашому класі?
3. Гра « Склади портфель»
- Діти, Мальвіна хоче  перевірити, чи  зможете  ви зібрати  портфель  до школи. Ось які предмети вона підготувала.
Чорний Іван,    Дерев'яний каптан.
Де носом поведе,   Там помітку кладе. (Олівець)
Молодчина оця Ліна,   Ліпить все із... (пластиліну).
Виводить букви і слова ота цікава штучка.
В руці виблискує здаля нова, гарненька... (ручка).
Сам  пустий, голос густий.  Дріб  вибиває, дітей збирає.(Барабан)
Не кущ, а листя має,   Не сорочка, а пошита,
Не людина, а  оповідає...(Книга)
Вона танцює і співає,    Вона гудить, як літачок.
Вона навкруг себе кружляє,  І дзижчить, як той жучок. (Дзиґа )
(Малюнки предметів-відгадок виставляються на компютері)
- Подивіться уважно на ці малюнки.
 Який з цих предметів зайвий?
- Чому ви так вирішили?
-А чи потрібні іграшки в школі?

4. Знайомство з правилом поведінки в школі
- Наші гості кажуть, що в школі є спеціальні правила для учнів. І сьогодні вони хочуть познайомити вас з одним із них.
Спитає вчитель, треба встать.
Дозволить сісти - тихо сядь.
(Діти заучують правило.)
5. Фізкультхвилинка
 Трава низенька - низенька,
 Дерева високі - високі,
 Вітер дерева колише, гойдає,
 Праворуч, ліворуч їх нахиляє,
 То вперед, то назад,
 То вниз пригинає.
 Птахи летять - прилітають,
 А діти за парти тихенько  сідають.
6. Гра «Веселий Олівець»
-А Веселий Олівець приготував для вас сюрприз. Він зашифрував для вас малюнок. Розгадати його ви зможете, якщо з'єднаєте малюнки предметів у тій  послідовності, як вони розташовані на дошці.
- Що у вас вийшло?
- Чого не вистачає нашому будиночку?
- Намалюйте йому двері та віконця.
-А біля будинку намалюємо дерево, а з іншого боку - квіти.
Над будинком пливуть хмаринки, літають пташки, світить сонечко.
ІІІ. Заключна частина
1.Бесіда
- Сьогодні ми з вами познайомилися зі школою, з учнями казкової лісової школи, вивчили одне з правил поведінки в школі.
- Хто пам'ятає яке?
- Хто може розповісти?
2.Голосно дзвенить дзвінок,
    Закінчився наш урок.
Презентація до заняття 1

Заняття № 2 Тема: Знайомство з дітьми. Читання казки «Колобок»

Мета: Познайомитися з майбутніми першокласниками, з особливостями їхнього мовлення; розпочати роботу вміння слухати казку, вчити відповідати на запитання; виховувати уважність, любов до тварин.

Обладнання: книжка «Українські народні казки», малюнок Лисички, Маски Кота і Мишки для гри; плакат «Як сидіти за партою».
Хід заняття
Привітання вчителя.
-           Дорогі діти! Сьогодні особливий день у вашому житті – ви прийшли до школи і скоро станете учнями. Школа – це незвичайний будинок. Протягом багатьох років ви приходитимете сюди, щоб вивчати різні предмети. Вас навчатиме багато вчителів. Я – ваша перша вчителька. Звати мене Наталя Володимирівна.
1.       Бесіда про школу.
-           Ось, дітки, ви вже стали дорослими, ідете в школу, а скажіть будь ласка, навіщо нам ходити до школи? Чого ми тут навчимося? (Відповіді дітей).
Але не подумайте, що ми тільки читатимемо і писатимемо, ми також будемо гратися у різні ігри, відгадувати загадки, малювати і співати, бігати і, навіть, хто захоче, вчитиметься танцювати.
Разом з нами вчитиметься Незнайко та інші персонажі казок, вони частенько приходитимуть до нас у гості.
І сьогодні я прийшла до вас не сама, а з казковим героєм. Відгадайте, хто це:
Так набридло на віконці
Все на сонечку сидіть.
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ. («Колобок»)
-           Діти, а де живе Колобок?
-           Давайте зараз разом пригадаємо.
2. Читання казки «Колобок». Перегляд презентації.
- Сьогодні лисичка принесла нам велику цікаву книжку з яскравими малюнками (демонструю) – «Українські народні казки». Зараз ми перевіримо, чи вмієте ви слухати казочки. Вмощуйтесь зручненько, почали. (Читання  казки «Колобок» і показує малюнки. Якщо хтось із дітей скаже, що добре знає казку, то пропонує послухати, чи саме таку казку вони чули).
- Чи сподобалася вам казка?
- Хто спік Колобка?
- Де він вистигав?
- Кого зустрів Колобок першим?
- Яку пісеньку співав?
- Від кого втік потім?
- Хто не міг з’їсти його після вовка?
- Хто поласував Колобком?
- Весело чи сумно закінчилася казочка?
- Чому сумно? (Бо Колобок був неслухняним, самовпевненим  і  втік од                бабусі).
-  А ви слухаєтеся вдома дорослих?
3. Фізкультхвилинка 
Раз, два, три, чотири, п’ять –
Будем в лісі крокувать (діти крокують).
Там пташок ми зустрічаєм,
Разом з ними політаєм (імітують рухи птахів),
Із зайчиком пострибаєм (стрибають),
А від вовка – повтікаєм (присідають)!
Як лисичка до зайчат підкрадемось (крадуться),
Перші проліски у лісі знайдемо (нахиляються).
Як ведмедик клишоногий, потанцюєм (показують)
Ледве чутно тихим лісом помандруєм (обходять навколо свого ряду парт).

4. Ілюстративна вікторина «З якої казки?»
 Що за хатка на узліссі?
Вся ворушиться, дрижить.
   Де не взявсь кабан біжить.
   Тут і вовк іде, й ведмідь,
   Й кожен хоче в хатці жить.
   Так вже тісно їм усім-
   Ось-ось- ось порветься дім.
   Що за дім такий лежить,
   І ворушиться й дрижить? ( „ Рукавичка”)
Порахуйте швиденько скільки тварин вмістилося в рукавичку?
Знайшов півник колосок,
   Змолов борошна мішок.
   Спік негайно у печі
   Пиріжки та калачі.
   Мишенят не пригощав,
   Бо жоден з них не помагав. ( „Колосок”)
Порахуйте, скільки мишенят було?
Тут один цапок сміливий
Нишком глянув через пліт.
Бачить – вовк страшений, жахливий
Причаївсь біля воріт. («Вовк і семеро козенят»)
З якої казки ці рядки
«Журавель стук, стук дзьобом — нічого не спіймав.
А Лисичка тим часом лиже та й лиже кашку, аж поки
сама всієї не з'їла. («Лисичка і Журавель»)
5.       Підсумок заняття.
Заняття наше, діти, закінчилося,
Хтось уже, мабуть, стомився,
Хто старався на занятті – молодець,
А уроку вже кінець.
-           Що вам запамяталося найбільше на уроці?
-           Чи прийдете на наступне заняття?
-           Приходьте, я на вас дуже-дуже чекатиму.  

Заняття 3
   

Тема. Подорож  на  острів  скарбів
Мета: на  конкретних  та  зрозумілих  дітям  прикладах  навчати  оцінювати  дії     інших,  ставити  себе  на  їх  місце,  висловлювати   свою  думку, брати  участь  у   бесіді, відповідати  на  запитання; розвивати  мислення  дітей,  соціальну, комунікативну   та    мовленнєву  компетентності;  готувати  руку  дитини  до  письма; сприяти  розвитку  творчих здібностей; виховувати  почуття  колективізму, бажання  допомагати  людям  і  звірям  у   надзвичайних  ситуаціях 

Хід   заняття
І.Підготовча  частина
Пролунав  дзвінок,
Починаємо  урок.
Працюватимо  старанно,
Щоб  почути  у  кінці,
Що  у  нашому  у  класі 
Діти  просто 
Мо-лод-ці!
ІІ. Основна  частина
1.Вступна  бесіда
- Діти, сьогодні  мені  наснився  незвичайний  і  дивний  сон. І  мені  хотілося  б  вам  його  розповісти, але  події  в  ньому  так  переплуталися, що,  прокинувшись  уранці, я  нічого  не  запам’ятала, окрім  одного... Мені наснився…  одноокий  пірат.
-А  ви  знаєте, хто  такі  пірати?
- Так, дійсно, це  морські  розбійники,  які  плавали  морем  на  великих  кораблях  і  грабували  інші  кораблі,  які  зустрічалися  на  їхньому  шляху. 
Вони  забирали собі  зброю, їжу, прісну  воду, одяг, цінні  речі.
- Як  на  вашу  думку,  які  це  були  люди?
2.Мотивація  учбової  діяльності
Уві  сні  я  бачила,  як  один  пірат  на  незнайомому  острові  закопував  скриню  зі  скарбом  і  нахвалявся,  що   назбирав  найцінніше. Але  потім  йому  стало  соромно  за  свою  поведінку, тому і він  вирішив  поділитися  своїми 
скарбами  з  вами.  І  ви  не  повірите,  коли  я  прокинулася,  то  поруч  зі  мною  лежала   оця  мапа.  Звичайно,  таке  диво  може  статися  тільки  в  казці,  але  воно  трапилося й у  нашому  з  вами  житті.
(На  дошці  з’являється  малюнок  пірата.
                 Я  пірат  і  звуся  Флінт.
                 Я  об’їхав  цілий  світ.
                 Був  у   вашому  кутку,
                 Скарб  сховав  у  сундуку,
                 Але  щоб  його  знайти,
    Треба   шлях  важкий  пройти.
    І  щоб  скарб  мій  відкопати,
    Треба  перешкоди  подолати.
                 Перша  з  них…
- А  далі  запис  розмито.
- Діти, ви  готові  шлях  цей  подолати?  Бо  ми  не  знаємо,  які  труднощі  нас  чекають.
Я  бачу,  усі  згодні.
3.Подолання  перешкод.
-А  на   чому  ж  ми  вирушимо  у  подорож?
Подивіться  уважно  на  карту.
- Який  вид  транспорту  нам  потрібен? ( Човен, пароплав, катер)
- Але  для  того, щоб  цей  корабель  вирушив  у  путь, треба  розповісти  правила  поведінки  в  школі.
(Діти  розповідають  правила)
Отже, вирушаємо  в мандрівку.
Перешкода  1
- Куди  нам  треба  спрямувати  свій  корабель? (На  острів  1)
- Подивіться, тут  сховалася  якась  буква. Що  це  за  буква? (З)
Підійти  до  цього  острова  ми  зможемо  лише  тоді, коли  назвемо  слова, які  починаються  з  цього  звука. ( Земля, зірка, заєць.)
-А  ось  вийшла  нас  привітати  жителька   цього  острова.
                 Я  бідна  баба  Федора  брудна,
                 Все  плачу  і  плачу  одна.
                 Сіла  б  я, дітки, за  стіл,
                 Та  не  видно  його  довкіл,
                 Зварила  б  я  кашу  чи  борщ,
                 Так  попав  мій  посуд  під  дощ.
                 Десь  гуляють  по  лісах,
                 По  болотах,  по  степах,
                 А  до  баби-нечепурки
                 Не  вертаються!
- Ех, ви! А  ще  бабуся! Хіба  ж  можна  посуд  брудним   тримати  й  такою  брудною  ходити?  Так  мікроби  з’являються. Брудна  людина  частіше  хворіє.
Треба  знати  правила  гігієни.
- Діти, давайте  допоможемо  бабусі.
- Мити   руки, обличчя, шию  кожного  ранку  й  увечері.
- Мити  руки  перед  їжею, після  прогулянки  з  милом.
- Ноги  мити  кожного  дня.
- Чистити  зуби.
- Підрізати  нігті.
- Мити  вуха.
- Дітки, давайте  подаруємо  бабусі  мило  й  гребінець.
(Робота в зошитах)

    - Бабуся  дуже  дякує  вам.
- Ну, а  нам  час  вирушати  далі.
Перешкода  2.
- Куди   ж  нам  пливти  тепер?
- Куди  показує  нам  карта?
- На  яку  букву  схожий  цей  острів?
- Н  (Ножиці, ніс, небо, носоріг…)
- Щось  нас  тут  ніхто  не  зустрічає.  Може  щось  трапилося?
- І  справді.  Дивіться, ондечки  сидить  і  плаче  коза.
- Як  ви  думаєте, з  якої  вона  казки?  («Вовк  та  семеро  козенят» )
- Давайте  пригадаємо, яка  біда    трапилася  в  цій  казці?
- Скільки  в  кози  було  діточок?
- Чи  всі  погодилися  відкрити  двері?
- Скільки  було  довірливих  козенят? А  розумних? А  яких  більше?
- Щоб  ви   могли   сказати  козенятам?
- Як  треба  поводитися  вдома, коли  ви  залишаєтеся  самі, щоб  не  трапилося  біди?
Хоч  ви   зовсім  ще  малята,
Але  запам’ятайте!
Люди  ви, не  козенята,
Правила   вивчайте!
Якщо  ви  самі  вдома,
То  запам’ятайте:
Ви  людину  незнайому
В  дім  свій  не  пускайте.
Перешкода  3
- На  який  же  острів  вирушаємо  далі? Ось  як  про  нього  сказав  Флінт.
Ось  два  стовпчики   навскосок,
А  між  ними – поясок.
Ти   цю  букву  знаєш? А?
Перед  тобою  буква… (А)
- Спрямовуємо  наш  корабель   до  цього  острова. Але  що  це?  Налетів  страшенний  буран. На  морі  з’явилися   хвилі. Ось   такі  (Зразок на дошці).

Зробіть    їх    у    своїх   зошитах. (Робота в зошитах)
- Буран  вгамується  лише  тоді, коли  ми  назвемо  слова,  у  яких  є звук [ a ]. (Парта, апельсин, книжка, літера, буква, цифра…)
Перешкода  4
Фізкультхвилинка
- Далі   стрілка  показує  на   острів  Н. Але  щоб  до  нього  дійти, треба  обійти   підводні  рифи.
- Яку  букву  вони  нагадують?
- Щоб  їх  обійти, треба   вгадати  слова, у  яких  є  цей  звук.
(Учитель  називає  слова, діти, коли  чують   звук   [ н ],   присідають.
(носоріг кіт, ніч, ненька, м’яч, сон, книжка).
Перешкода  5
-А  ось  і  наступний    острів,   на   який  нам  показує  стрілка.
На  цьому  острові  живе  ведмедиця  та ведмедик. Але  ведмедиця  сьогодні  дуже  сумна.
       У  мене  горе  велике,
       бо  захворів  Ведмедик.
       Може  серед  вас  є  медик?
  У  нього  і  горло болить, і  живіт.
  Допоможіть  йому, будь  ласка,
  І  дайте  пораду,  коли  ваша  ласка.

- Температуру  міряли?
- Як  правильно  ставити  градусник?
- Чи  можна  самому  приймати  пігулки?
- З  чого  можна заварити  чай  для  ведмедика?
-  Як  викликати  швидку  допомогу?

(У  зошитах  діти  малюють  пігулки)
Перешкода  6.
- Ось  ми  й  дісталися  до  острова, де  Флінт  заховав  скарб. Тут  три  піраміди. Скарб  знаходиться  не  в  першій  і  не  в  синій. Відгадайте, де  він?
  
    Червоний                             Жовтий                               Синій         
- Ось  і  скриня  зі  скарбом.
 - Що  ж  у  ній? Подивимося? (Книга )
   ІІІ. Заключна  частина
- І  це  не  випадково, тому  що  книги  дарують  нам  найдорожче. А  що  саме, ви  дізнаєтеся,  коли  прочитаєте  слово, яке  складається  з  букв-островів.
                                      З Н А Н Н Я
- Багато  своїх  скарбів-знань  нам  подарують  книжки, коли  ви  почнете  навчатися  в  школі. А  зараз  вони   нам  подарують  ще  одне  правило  поведінки  в  школі.
       Вставати  треба  кожен  раз,
       Коли  учитель  входить   в  клас.

 Заняття 4

Подорож до лісу
-                      Добрий день, діти!-                      Сьогодні я запрошую вас у подорож до лісу. А хто там живе – відгадайте.
Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід кошлатий:
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Літом любить полювати,
А зимою — в лігві спати.
Як зачує він весну —
Прокидається від сну.
(Ведмідь)
-Який ведмідь за розміром? Якого він кольору? Де він спить узимку? У яких казках він зустрічається? Що він полюбляє їсти?- З’єднайте стрілочкою, що любить їсти ведмідь. Складіть речення.- Наступний гість нашого лісу – це ….
Має вуса й пишний хвіст
І негарну звичку:
Спершу добре він поїсть,
Після — вмиє личко. (Кіт)
- Який за розміром кіт? Що він любить їсти? З’єднайте їжу для кота із його зображенням.- Слідуючий герой живе на дереві у дуплі.
Пухнастий клубочок
Виліз на дубочок,
Жолуді зриває
І в дупло ховає.
(Білка)
- Хто більше за розміром білка чи ведмідь? Кіт чи білка? Чим схожі білка і кіт?
- Нагодуйте котика смачною їжею – з’єднайте стрілочками.- Ще два гостя хочуть завітати до нас. Вгадайте хто це.
Не ходжу я,  а скакаю,
Бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання
Перегнав би я коня.
(Заєць)
- У якій казці до нас приходив зайчик? Що любить їсти зайчик? Де він знаходить собі їжу? З’єднайте стрілочками .- Останній гість , який хоче сьогодні завітати до нас.
Він стояв хвостом махав.                                                       
- Хто такий? – я запитав.
- Гав!  - мені він відповів.
І відтоді, всім скажу,Я із ГАВОМ тим дружу!
(Собака)- Скільки всього тварин вийшло? На які групи їх можна розподілити?- Які тварини належать до домашніх? Скільки їх?- Які до диких? Скільки їх?- Хто прийшов до нас у гості першим? Хто останнім?ФІзкультхвилинка 























Комментариев нет:

Отправить комментарий